W 2024 roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął 8,8 mld euro, co stanowi wzrost o około 70% w porównaniu do poprzedniego roku. Po spadku w 2023 roku oraz wyhamowaniu na początku 2024 roku, aktywność inwestycyjna w regionie uległa odbiciu. Szczególnie wyróżniały się Polska, Czechy, Rumunia i Bułgaria. Eksperci Colliers w raporcie „The CEE Investment Scene 2024-2025” podkreślają rosnącą atrakcyjność tego obszaru dla inwestorów.
Polska liderem wzrostu inwestycji
Największy wzrost zarejestrowano w Polsce, gdzie wolumen inwestycji wzrósł o 138% w ujęciu rocznym. Polska, dotychczas na 13. miejscu w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Europie, awansowała na 8. pozycję. W innych krajach regionu, takich jak Rumunia, Czechy i Bułgaria, również odnotowano znaczące wzrosty. Dla porównania, rynki Europy Zachodniej, w tym Niemcy, Francja i Hiszpania, zanotowały spadek wartości inwestycji.
Silne fundamenty gospodarcze
Makroekonomiczne otoczenie regionu Europy Środkowo-Wschodniej w 2024 roku wspierało inwestycje. Wzrost gospodarczy napędzała konsumpcja gospodarstw domowych przy jednoczesnym spadku inflacji do poziomów wyznaczonych przez banki centralne. Bezrobocie utrzymywało się na historycznie niskim poziomie, co sprzyjało wzrostowi wynagrodzeń. Mimo to, dynamika sprzedaży detalicznej nie dorównała wzrostowi płac, gdyż konsumenci wybierali oszczędzanie dzięki korzystnym stopom procentowym. Zwiększyła się również aktywność inwestycyjna w sektorze mieszkaniowym, choć jego udział w całkowitym wolumenie pozostawał niski.
Reklama
Stabilizacja stóp kapitalizacji
Rynek nieruchomości prime wciąż doświadczał ograniczonej liczby transakcji, co wpłynęło na różnice cenowe pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Pomimo korekt cenowych w ostatnich 12-18 miesiącach, stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów ustabilizowały się w drugiej połowie 2024 roku. W przyszłym roku przewidywane są jedynie drobne zmiany, wynikające z prognozowanego wzrostu liczby transakcji.
Kluczowe sektory inwestycyjne
W 2024 roku sektor handlowy stanowił 32% całkowitego wolumenu inwestycyjnego w regionie, co wynikało z poprawy popytu konsumpcyjnego. Sektor biurowy odpowiadał za 30%, podczas gdy sektor magazynowo-produkcyjny, z powodu spadku zainteresowania inwestorów, zmniejszył swój udział do 23%. W Polsce miały miejsce największe transakcje w regionie, w tym zakup Silesia City Center w Katowicach i Magnolia Park we Wrocławiu przez NEPI Rockcastle za łączną kwotę 778 mln euro.
Lokalne i międzynarodowe źródła kapitału
Kapitał lokalny z regionu CEE-6 stanowił niemal 45% całkowitych inwestycji, przy czym inwestorzy z Czech okazali się szczególnie aktywni. Wkład inwestorów z Europy Zachodniej wyniósł 28%, a kapitał z regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – 16%.
Perspektywy na 2025 rok
Przewiduje się, że w 2025 roku inwestorzy będą bardziej zainteresowani aktywami przemysłowo-logistycznymi oraz biurowcami w Warszawie. Prognozuje się dalszy rozwój strategii alternatywnych, takich jak finansowanie mezzanine, oraz stopniowe łagodzenie kryteriów kredytowych dla mniej prestiżowych nieruchomości. Planowane wprowadzenie przepisów dotyczących REIT-ów w 2026 roku może dodatkowo pobudzić rynek, zwiększając jego płynność i różnorodność.