Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości handlowych w pierwszej połowie 2025 roku wyniosła 320 mln euro, co oznacza spadek o 35% względem średniej z ostatnich pięciu lat — podała agencja Cushman & Wakefield. Mimo to, prognozy na drugie półrocze są optymistyczne. Dzięki rosnącej aktywności inwestorów oraz liczbie planowanych transakcji możliwe jest osiągnięcie wyniku zbliżonego do rekordowego poziomu z 2024 roku, gdy wolumen przekroczył 1,6 mld euro.
W pierwszym półroczu 2025 roku rynek zdominowały inwestycje w parki handlowe. Największą transakcją było przejęcie portfela 10 obiektów przez czeską firmę My Parks, co stanowiło jej debiut w Polsce i największą sprzedaż parków od czterech lat. Mimo to centra handlowe nadal cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Przykładem jest zakup Arkad Wrocławskich przez Vastint, który planuje przekształcenie obiektu w kompleks typu mixed-use. Właścicieli zmieniło również sześć regionalnych centrów handlowych, w tym trzy obiekty Plaza Centres na Górnym Śląsku oraz mniejsze galerie w Kielcach, Świdnicy i Raciborzu.
Reklama
Aktywność banków w finansowaniu inwestycji handlowych wzrasta, szczególnie w przypadku możliwości dywersyfikacji ryzyka przez finansowanie portfelowe. Średni poziom finansowania utrzymuje się na poziomie 50% wartości nieruchomości, z amortyzacją i marżą uzależnioną od jakości obiektu i długości umów najmu (WAULT). Dla najlepszych aktywów marża spadła do około 2% rocznie. Przy ocenie projektów banki szczególną uwagę zwracają na zużycie energii pierwotnej, strategię ESG oraz plany dekarbonizacji starszych budynków.