Hanza Grupa Inwestycyjna, wspólnie z właścicielem nieruchomości, spółką Polferro, zamierza wybudować nowe osiedle mieszkaniowe - Gdańskie Błonia - na terenie przy ul. Miałki Szlak. Aby zrealizować projekt, inwestorzy planują skorzystać z procedury lex deweloper, która od 2018 roku umożliwia przyspieszenie przygotowania inwestycji mieszkaniowych w zamian za realizację dodatkowych inwestycji na rzecz gminy. Ostateczna decyzja w sprawie realizacji projektu należy jednak do Rady Miasta Gdańska.
Zakres projektu Gdańskie Błonia
Osiedle Gdańskie Błonia ma obejmować 16 budynków mieszkalnych, w których znajdzie się łącznie 521 lokali. Wśród nich zaplanowano mieszkania jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe, które mają być przeznaczone do stałego zamieszkania przez około 960 osób. Większość budynków będzie miało od 5 do 6 kondygnacji, a dwa z nich osiągną wysokość 7 kondygnacji. Dodatkowo, przewidziano prawie 900 miejsc parkingowych, z czego znaczną część stanowić będą parkingi podziemne. Na parterach budynków znajdzie się również przestrzeń usługowa o powierzchni od 40 do 80 mkw.
Reklama
Lex deweloper – możliwości i wymagania
Procedura lex deweloper pozwala inwestorom na realizację projektów mieszkaniowych wbrew Miejscowym Planom Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), pod warunkiem uzyskania zgody samorządu. Aby przyspieszyć proces inwestycyjny, deweloperzy zobowiązani są do sfinansowania wybranych inwestycji towarzyszących, takich jak rozwój infrastruktury, oświaty czy zieleni miejskiej. W przypadku Gdańskich Błoni proponowane inwestycje dodatkowe obejmują:
- Rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Głębokiej: m.in. budowa nowej sali gimnastycznej, remont łazienek, dostosowanie pomieszczeń do zajęć indywidualnych i terapii psychologicznej, a także remont dachu i modernizacja oświetlenia zewnętrznego (koszt ok. 13,1 mln zł).
- Budowa Centrum Aktywności Lokalnej oraz Centrum Pomocy Rodzinie na Rudnikach: wielofunkcyjny obiekt o powierzchni 417 mkw. (koszt ok. 13 mln zł).
- Modernizacja Parku Siennickiego: m.in. przebudowa chodników, nowe nasadzenia zieleni, strefy rekreacyjne oraz place zabaw (koszt ponad 3,3 mln zł).
- Rewitalizacja placu Gdańskiego Kolejarza: zagospodarowanie na cele rekreacyjne (koszt 600 tys. zł).
Łączne koszty inwestycji towarzyszących szacowane są na ponad 27,2 mln zł. Ponadto w ramach realizacji projektu konieczne będzie zbudowanie drogi Nowa Sandomierska, łączącej ul. Elbląską z ul. Opłotki, co wiąże się z wydatkiem rzędu 6,2 mln zł.
Proponowane przez Hanzę Grupę Inwestycyjną plany inwestycyjne zostały już uzgodnione z odpowiednimi wydziałami urzędu miejskiego i jednostkami miasta. Sam projekt mieszkaniowy uzyskał również wstępną akceptację Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
Konsultacje społeczne i decyzja samorządu
Pierwsze konsultacje w sprawie inwestycji odbyły się 25 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6. Zgodnie z zarządzeniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wszelkie starania o wykorzystanie specustawy lex deweloper muszą być poprzedzone dialogiem społecznym. Decydujące głosowanie w sprawie realizacji osiedla ma się odbyć w ciągu kilku miesięcy, gdyż specustawa obowiązuje tylko do końca 2025 roku.
Jeśli osiedle powstanie, to liczba mieszkańców dzielnicy Rudniki zwiększy się o 100 procent - powiedział Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. - Nie budujemy tu osiedla z lokalami na krótki wynajem, lecz do stałego zamieszkania - dodał. Jego zdaniem, do kupna mieszkań na Gdańskich Błoniach w celach inwestycyjnych, dla turystów, może zniechęcać lokalizacja przyszłego osiedla, zbyt daleka do centrum miasta.