Rozpoczęto budowę infrastruktury lądowej dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowanych przez Equinor i Grupę Polenergia. Projekt obejmuje między innymi bazę operacyjno-serwisową w Łebie oraz dwie stacje elektroenergetyczne w Pęplinie koło Ustki. Budowa stanowi kluczowy krok w stronę uruchomienia tych farm wiatrowych, z których pierwsza energia popłynie w 2027 roku.
Oba projekty otrzymały ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) oraz zabezpieczono finansowanie w wysokości 27 miliardów złotych — największe w Polsce w formule project finance. W ramach infrastruktury morskiej powstanie 100 turbin wiatrowych o wysokości 260 metrów każda. Jeden pełny obrót wirnika takiej turbiny, ma wystarczyć do zasilania jednego domu przez cztery dni. Zainstalowana moc obu farm umożliwi dostarczenie zielonej energii do ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.
Reklama
Projekty farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są istotnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Farmy te mają pokryć około 3,5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co odpowiada mocy generowanej przez tradycyjne elektrownie węglowe średniej wielkości. W ramach kompleksowej strategii budowy niezależności energetycznej te inwestycje wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej jako stabilnego i taniego źródła energii odnawialnej.
Polska planuje osiągnąć 5,9 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku, z perspektywą podwojenia tej wartości do 2040 roku, co pozwoli zaspokoić do 32% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dalsze działania, w tym rozwój farmy Bałtyk 1, wykorzystają doświadczenie zdobyte w projektach Bałtyk 2 i 3, podnosząc udział polskich przedsiębiorstw w procesach inwestycyjnych i produkcyjnych.
Projekty te nie tylko promują transformację energetyczną Polski, lecz także przyczyniają się do rozwoju krajowej gospodarki, angażując lokalne podmioty z sektora dostaw i produkcji. Realizacja inwestycji, wspierająca rozwój odnawialnych źródeł energii, jest kluczowym krokiem w kierunku niskoemisyjnej i bardziej stabilnej energetyki krajowej.