Polskie Koleje Państwowe zorganizowały spotkanie poświęcone możliwości wprowadzenia do polskiego systemu prawnego tzw. prawa warstwowego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, eksperci prawni oraz reprezentanci spółek kolejowych i podmiotów zarządzających nieruchomościami. Celem było omówienie rozwiązań, które mogłyby umożliwić bardziej efektywne zagospodarowanie terenów kolejowych, zwłaszcza w dużych miastach.
Prawo warstwowe zakłada możliwość wyodrębnienia własności obiektów budowanych nad lub pod istniejącą infrastrukturą kolejową, bez naruszania prawa własności samego gruntu. Takie rozwiązania funkcjonują już w wielu krajach i pozwalają realizować inwestycje mieszkaniowe, biurowe czy usługowe nad liniami kolejowymi przy zachowaniu ich funkcji transportowej.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.