Jak finansowo zabezpieczyć przyszłość?

10 listopada 2017

Wielu przedsiębiorców nie chce być zdanych na państwową emeryturę i zabezpiecza przyszłość na własną rękę w tzw. trzecim filarze – co to oznacza? Są to wszelkie działania podejmowane w celu zapewnienia źródła przychodów po zakończeniu pracy zawodowej.

Zapowiadana przed wyborami reforma ministra Morawieckiego weszła w życie. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego – dla kobiet do 60 roku życia, a dla mężczyzn do 65. Wielu ekspertów uważa, że zaowocuje to obniżką emerytur w przyszłości, zwłaszcza w kontekście problemów demograficznych. Wiąże się to z ryzykiem zbyt małej liczby osób pracujących w porównaniu z tymi, którzy pobierają i będą pobierać świadczenia emerytalne. Czarny scenariusz zakłada, że doprowadzi to do braku lub zbyt małej ilości środków w kasie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Istnieją różne sposoby, aby zabezpieczyć się na przyszłość. W skład wspomnianego trzeciego filaru mogą wchodzić na przykład: inwestycje na giełdzie, oszczędności na lokacie bankowej, wpłaty środków do funduszy inwestycyjnych, odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety, czy też inwestycja, na przykład, w dzieła sztuki czy kryptowaluty. Paleta możliwości jest niewyczerpana. Jak to wygląda w przypadku prywatnego ubezpieczenia na przyszłość?

Większość ubezpieczycieli posiada ofertę ubezpieczeń emerytalnych, więc rynek tego typu rozwiązań jest niezwykle szeroki. Jeśli ktoś wybiera samodzielne oszczędzanie w perspektywie „jesieni życia”, warto aby zapoznał się z zasadami produktów oferowanych przez ubezpieczycieli.

Przede wszystkim należy odróżnić ubezpieczenie od ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Czym się one charakteryzują? Ubezpieczenie, mówiąc najprościej, polega na tym, że opłacana jest składka ubezpieczeniowa, w zamian za gwarancję otrzymania ustalonej kwoty na wypadek pewnego zdarzenia. Tym zdarzeniem może być śmierć, wypadek lub też przejście na emeryturę. Ubezpieczenie zatem cechuje się wysoką pewnością. Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy – UFK to produkt, który obarczony jest ryzykiem. Wartość rachunku może się wahać w zależności od wyników inwestycyjnych podmiotu zarządzającego funduszem lub koniunktury w gospodarce.

Jak w praktyce wygląda prywatna emerytura? Za przykład może tutaj posłużyć ubezpieczenie ofertowane przez firmę MetLife – Gwarantowana Emerytura+. Daje ona możliwość wyboru częstotliwości opłacania składki oraz wysokości gwarantowanego miesięcznego świadczenia emerytalnego. Ponadto samemu ustala się wiek, w którym środki zostaną wypłacane.

Daje to możliwość kontroli, ile tak naprawdę odkładamy i jaka czeka nas przyszłość związana z finansami. Podobnie jak w przypadku zwykłych emerytur można wskazać osobę, która będzie otrzymywała świadczenia z prywatnego ubezpieczenia w przypadku śmierci (nie dłużej niż 15 lat). Wysokość wypłaty gwarantowanej również jest ustalana indywidualnie na poziomie pomiędzy 200 zł i 10 000 zł.

Obecnie istnieje wiele możliwości zabezpieczenia się na przyszłość. Polacy szukają miejsc, gdzie mogliby ulokować swoje środki, a rynek oferuje przeróżne sposoby inwestowania. Od nas zależy, czy zdecydujemy się na pewną przyszłość bez ryzyka, czy możliwość wyższego zwrotu, ale z ryzykiem utraty części środków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://przyszloscosobista.pl/

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.