Zmiany lokatorskie, czyli mieszkanie „szyte na miarę”

19 stycznia 2018

Projekt mieszkania, które kupujemy od dewelopera nie zawsze w stu procentach spełnia nasze oczekiwania. Zdarza się, że nasza wizja rozmieszczenia ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy urządzeń sanitarnych w łazience jest odmienna od koncepcji architekta. Chociaż plan mieszkania jest z góry ustalony, mamy możliwość dokonania w nim zmian aranżacyjnych. Kiedy najlepiej je wprowadzać, tak aby zminimalizować koszty ewentualnych poprawek? Co wchodzi w ich zakres?

Zmiany lokatorskie to modyfikacje oryginalnego planu mieszkania zaprojektowanego przez architekta. Możemy je wprowadzać, o ile nasze poprawki nie będą kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych, ścian konstrukcyjnych i elementów wspólnych. Zmianie nie podlega m.in. lokalizacja drzwi zewnętrznych, okien czy ścian nośnych. Modyfikacje mogą natomiast dotyczyć m.in. ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy punktów świetlnych.

Czas ma znaczenie

– Decydując się na wprowadzenie zmian aranżacyjnych, warto zrobić to jak najwcześniej, najlepiej tuż po otrzymaniu planu mieszkania. Najważniejszym argumentem ZA jest minimalizacja kosztów poprawek. Jeśli zdecydujemy się dokonać ich jeszcze na początkowym etapie budowy budynku, będzie to dla nas zdecydowanie mniej kosztowne niż podczas wykańczania wnętrza – mówi Anna Mróz z RED Real Estate Development.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.