Tu wróciło życie

18 października 2022

Kameralny kompleks biurowy Moderny Oliwa 505 jest położony w urokliwej dzielnicy Gdańska – Oliwie. Znajduje się tuż przy głównej arterii łączącej Trójmiasto, w sąsiedztwie XVI-wiecznego parku, słynącego przede wszystkim z Pałacu Opatów oraz przepięknej archikatedry. Na elewacji wykorzystano nowoczesne materiały elewacyjne z włóknocementu Equitone.

Budynek usługowy przy Alei Grunwaldzkiej 505 jest bardzo dobrze zlokalizowany, przy ważnej arterii Gdańska i jednocześnie głównej drodze łączącej Trójmiasto. W odległości około 200 metrów usytuowany jest dworzec kolejowy PKP Gdańsk Oliwa oraz peron Szybkiej Kolei Miejskiej. Po drugiej stronie Alei Grunwaldzkiej podróżni mają do dyspozycji pętlę tramwajową i autobusową, skąd można łatwo dojechać do centrum, na plażę oraz wielu innych punktów miasta.

Obiekt doceniły Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Przyznały one Oliwie 505 tytuł Budowa Roku 2017. Jury brało pod uwagę między innymi jakość robót, organizację budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno-technologiczne, bezpieczeństwo pracy, przebieg i formę finansowania inwestycji, rozwiązania formalno-prawne w procesie inwestycyjnym oraz wpływ oddziaływania inwestycji na lokalne środowisko i gospodarkę.

Z historią w tle

Kompleks składa się z dwóch części. Obejmuje budynek mający wieloletnią tradycję funkcji opieki zdrowotnej oraz nowoczesny zespół hotelowo-usługowy. Prace w ramach inwestycji Oliwa 505 objęły zarówno odbudowę historycznego budynku przedwojennego hotelu Deutscher Hof, jak i wykonanie nowej zabudowy wzdłuż wspomnianej ważnej gdańskiej arterii. Za ich realizację odpowiada trójmiejski deweloper Moderna Holding.

- Nasza inwestycja sprawiła, że na Grunwaldzką 505, przez lata zaniedbaną, czy wręcz zrujnowaną, wróciło życie – mówi Adam Małaczek, prezes Moderna Holding. – To było dla nas duże wyzwanie, ponieważ po raz pierwszy w historii firmy budowa oznaczała też odbudowę historycznego obiektu. Dodatkowym zadaniem było połączenie w nowym obiekcie dwóch tak różnych funkcji: 100-pokojowego hotelu z sieciowym sklepem o dużej powierzchni.

- To był obiekt dość trudny – dodaje Jerzy Wolski, właściciel pracowni Wolski Architekci. – Musieliśmy pogodzić trzy podstawowe funkcje: biurową w budynku historycznym, handlową (duży sklep na parterze) i hotelową. Szczególnym wyzwaniem była konieczność stworzenia wejścia do hotelowego lobby i recepcji na pierwszym piętrze, co nie jest częstym rozwiązaniem. Nasz pomysł polegał na oddzieleniu się od budynku historycznego dużą szklaną fasadą, za którą znajduje się wspomniane wejście do hotelu. W rezultacie obiekt składa się jakby z trzech różnych brył.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.