Mariusz Gaertner, Probuild: Budujemy najwyżej w Poznaniu

05 marca 2021

Z Mariuszem Gaertnerem z firmy Probuild,, project managerem Andersii Silver, rozmawia Mieczysław T. Starkowski

Mieczysław T. Starkowski: Panie dyrektorze, po wielu latach oczekiwań i przygotowań, ruszyła wreszcie budowa najwyższego w Poznaniu budynku: Andersia Silver. To odważna decyzja w okresie pandemii. Jakie argumenty przeważyły?

Mariusz Gaertner: Decyzja o realizacji projektu Andersia Silver zapadła przed początkiem pandemii, a prace rozpoczęły się w lutym 2020 roku. Pandemia na pewien czas wstrzymała toczące się działania generalnego wykonawcy, chociaż nie oznaczało to braku aktywności inwestora tj. Von der Heyden Group. Nowa rzeczywistość wymagała dokładnej analizy i optymalizacji projektu, co jednak nie wypłynie na termin oddania budynku najemcom w drugiej połowie 2023 roku.

Wokół tego obiektu narosło już wiele mitów. Jaka ostatecznie będzie jego wysokość?

Pierwotnie Andersia Silver miała się składać z dwóch bliźniaczych wież. Preferencje najemców co do wielkości powierzchni biur na piętrach skłoniły inwestora do zmiany wcześniejszej koncepcji. Ostatecznie realizowany projekt będzie oferował trzy typy powierzchni: Silver, Golden oraz Palladium. Z najwyższej kondygnacji będzie można podziwiać Poznań z poziomu ponad stu metrów, a wysokość całego budynku to 116 m. 

Niedawno zaczęła się budowa. Ma się ona zakończyć za dwa i pół roku. Jaki jest harmonogram?

Obecnie realizowane jest podziemie. Budynek takiego kalibru wymaga solidnej podstawy. Wylane już zostały ściany szczelinowe, których najgłębszy fragment ma prawie 22 metry oraz wykonywana jest płyta denna. Głębokość wykopu dochodzi do 17 metrów, a wykonane pod płytą fundamentową pale mają długość od 10 do 17 metrów, co oznacza, że ich spód przekracza 30 metrów licząc od poziomu sąsiadującej ulicy. Trzydzieści metrów odpowiada wysokości ponad dziesięciokondygnacyjnego budynku. Płyta fundamentowa ma wymiar od 100 do 180 centymetrów, czyli w jej grubości zmieściłby się średniej wysokości człowiek. Na samą płytę fundamentową potrzebny był beton dostarczany przez ponad 600 popularnych gruszek.

Do połowy sierpnia tego roku zakończona zostanie realizacja części podziemnej, wtedy postęp prac będzie zdecydowanie bardziej zauważalny. Zakończenie całości robót, jak już wspomniałem, planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.