Kompleks nieopodal Pietryny

24 sierpnia 2022

Śródmieście Łodzi zmienia się w niesamowitym tempie. Jednym z ciekawych nowoczesnych obiektów jest Hi Piotrkowska – wielofunkcyjny kompleks typu mixed-use, zlokalizowany przy centrum przesiadkowym Piotrkowska Centrum.

Hi Piotrkowska to kompleks składający się z trzech budynków: 20-piętrowej wieży biurowej połączonej z 7-piętrowym hotelem oraz 5-piętrowego budynku biurowego. Inwestycja oferuje 21 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej klasy A+ oraz 5 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej. Pierwszy budynek to dwudziestopiętrowa wieża o wysokości 82 m, która stała się najwyższym łódzkim biurowcem. Drugi, pięciopiętrowy, budynek przylega do pierzei ulicy Piotrkowskiej i tworzy kameralną powierzchnię biurową połączoną z placówkami gastronomicznymi na parterze. Dopełnieniem kompleksu jest hotel Hampton by Hilton z 149 pokojami oraz trzema salami konferencyjnymi. Zwraca uwagę jego elewacja wykonana z płyt włóknocementowych EQUITONE [tectiva] TE 90.

- Projekt ma długą historię – przypomina Igor Galas, partner w pracowni PRC Architekci, współautor i generalny projektant zespołu Hi Piotrkowska. – Pierwsze szkice rozpoczęliśmy piętnaście lat temu dla innego inwestora. Globalny kryzys 2008 r. zahamował prace i od tego czasu zmieniło się grono udziałowców. Ale nasze zaangażowanie w ten unikalny projekt stanowiło zawsze wartość dodaną. Jesteśmy pracownią znaną, działającą od 25 lat, z dużym doświadczeniem w projektowaniu funkcji występujących w komplekcie Hi Piorkowska, między innymi w otoczeniu zabytków. Z obecnym inwestorem – Master Management Group – łączy nas długoletnia współpraca. Zaś myślą przewodnią przy projektowaniu inwestycji było poszanowanie wyjątkowości miejsca i umiar w stylistyce. Jestem łodzianinem z urodzenia i wykształcenia i do terenu inwestycji od czasów studenckich mam osobisty sentyment.

Projekt ma dwie skale: ulicy Piotrkowskiej w budynku plombowym i alei Mickiewicza/Piłsudskiego w budynku hotelowym i wieży biurowej. Brak widoczności tych budynków z wnętrza ulicy Piotrkowskiej – poprzez ich odsunięcie – był jednym z warunków konserwatora zabytków dla ich akceptacji. W tym celu zamodelowano całe Śródmieście i w animacjach najazdowych badano spełnienie tego warunku.

- Górujący nad centrum Łodzi kompleks świetnie dopełnił panoramę zmieniającego się miasta – mówi Justyna Drużyńska, Director of Office Operations w MMG.82-metrowa wieża biurowa zachęca do wjechania na szczyt i podziwiania widoków. Nienachalna zabudowa Hi Piotrkowska, z odsuniętymi od skrzyżowania i przejścia dla pieszych budynkami, podnosi funkcjonalność przestrzeni. Patrząc na całość tej inwestycji oraz jej otoczenie, trudno sobie wyobrazić lepsze zwieńczenie słynnej Pietryny.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.