Karol Wyka, HB Reavis Poland: Tworzymy zdrowe przestrzenie pracy

02 lutego 2021

Z Karolem Wyką, członkiem zarządu HB Reavis Poland rozmawia Mieczysław T. Starkowski

Mieczysław T. Starkowski: Panie dyrektorze, wielu Polaków cieszy fakt, że pojawił się w Polsce budynek wyższy niż Pałac Kultury, a taki jest Wasz biurowiec Varso Tower. Jest nawet najwyższy w Europie Środkowej.

Karol Wyka: Zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners wieżowiec Varso Tower mierzy już rekordowe 230 metrów do dachu. W lutym tego roku osiągnie docelową wysokość architektoniczną 310 metrów mierzoną wraz z iglicą i stanie się najwyższym budynkiem Unii Europejskiej. Powstający jeszcze budynek jest najwyższą częścią wielofunkcyjnego kompleksu Varso Place. To aż trzy wieżowce w centrum Warszawy, które pomieszczą biura, hotel, centrum innowacji, pasaż handlowy, a po zakończeniu budowy Varso Tower – w pierwszym kwartale 2022 roku – także taras widokowy wraz z restauracją.

To wyjątkowe miejsce, tuż obok Dworca Centralnego w Warszawie. Na ogromnej płycie parkingowej powstała atrakcyjna przestrzeń publiczna.

Varso Place zmienia niegdyś zaniedbany teren w tętniący życiem fragment miasta. W środkowym Varso 1 mieści się 4-gwiazdkowy lajfstajlowy hotel, centrum fitness oraz przychodnia medyczna. W biurowcu Varso 2 znajdą się natomiast siedziby polskich i zagranicznych firm. W pasażu na ich parterze otwarte zostaną restauracje, kawiarnie i punkty usługowe. Witryny handlowe i wejścia znajdą się od strony ulicy, co ułatwi korzystanie z nich przechodniom i sąsiadom. Okolica stała się już znacznie wygodniejsza dla pieszych i bardziej zielona. Zasadziliśmy wysokie drzewa i krzewy, powstał szerszy chodnik, ławki i stojaki rowerowe, a także nowe przejście dla pieszych. Latem na chodnikach pojawią się ogródki restauracyjne. Ponadto już nie możemy się doczekać, gdy na szczycie Varso Tower otwarte zostaną dwa tarasy widokowe. Pierwszy będzie pełen zieleni, a drugi znajdzie się aż dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Będzie tam też wyjątkowa restauracja i bar z widokiem na miasto.

W zapowiedziach czytamy o elastycznie zaaranżowanych biurach. Czym będą się one wyróżniać?

Rynek biurowy ewoluuje w stronę większej elastyczności. Obecny model pracy zmienił się na hybrydowy, a więc wiele firm poszukuje biur, które pozwalają swobodnie kształtować liczbę stanowisk roboczych w zależności od sytuacji rynkowej. Jeśli klient waha się co do ostatecznego rozmiaru przestrzeni, dajemy mu opcję najmu na przykład 3 tys. m kw., a gdy będzie potrzebował kolejne 500-700 m kw. na elastycznych warunkach, to dobierze je z naszych powierzchni flexowych. Dlatego oprócz tradycyjnych powierzchni w biurowcach HB Reavis planujemy lokować centra coworkingowe HubHub, a nasi klienci mogą wybrać elastyczny najem w postaci Qubes. Planujemy, aby opcje elastyczne zajmowały około 10-15 procent powierzchni naszych budynków.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.