Czy wełna skalna jest niepalna?

25 marca 2022

Materiały budowlane muszą zapewniać nie tylko stabilność konstrukcji, ale również dawać ochronę przeciwpożarową całemu budynkowi. Dlatego większość dopuszczonych do sprzedaży materiałów została zbadana i sklasyfikowana pod kątem reakcji na ogień.

Bezpieczeństwo pożarowe znajduje się na drugim miejscu ważności w procesie projektowania i budowania, zaraz za bezpieczeństwem konstrukcji. Co określa prawo budowlane?
 

Każdy obiekt budowlany należy projektować, budować, użytkować i utrzymywać zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy budowlanej w sposób zapewniający spełnienie wymagań podstawowych, dotyczących: bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, ochrony przed hałasem i drganiami, oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegrody.

 

Wyroby budowlane – ich reakcja na ogień

W państwach Unii Europejskiej obowiązują tzw. euroklasy reakcji wyrobu na ogień. Wyroby budowlane (oprócz posadzek) mają klasy od A1 do F. Oceniane są następujące parametry: ilość wydzielonego ciepła i szybkość wydzielania energii, czas do zapalenia, rozprzestrzenianie płomieni, wytwarzanie dymu, występowanie płonących kropli i odpadów. Najbezpieczniejsze są produkty o klasie A1, a następnie A2 i B. Produkty w klasach C, D, E doprowadzają do tzw. rozgorzenia, czyli nagłego, gwałtownego, rozprzestrzeniania się ognia. Klasa F to wyroby, które nie spełniają żadnych wymagań. W kontakcie z ogniem łatwo się zapalają, szybko rozprzestrzeniają ogień, wytwarzając ogromne ilości dymu i ciepła.

Euroklasy reakcji na ogień:

  • A1 –  wyroby niepalne
  • A2 –  wyroby prawie niepalne
  • B  –  wyroby o bardzo ograniczonym udziale w pożarze
  • C  –  wyroby o ograniczonym, lecz zauważalnym udziale w pożarze
  • D  – wyroby istotnie przyczyniające się do rozwoju pożaru
  • E  –  wyroby bardzo zwiększające i przyspieszające pożar
  • F  –  wyroby, dla których nie określa się żadnych wymagań

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.