Samowystarczalne biurowce pod względem energetycznym? Skanska wdraża nową technologię

17 stycznia 2018

Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Biurowce już wkrótce mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 roku w Polsce.

Podczas gdy technologii ogniw fotowoltaicznych z perowskitu przyglądają się tacy giganci jak NASA, Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania nimi fasad budynków i ekranów akustycznych. Tym samym będzie pierwszą firmą, która zastosuje ją w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność: w Skandynawii, Europie i USA. To rewolucyjny krok w kierunku neutralności energetycznej, związanej z emisją dwutlenku węgla przez budynek. Już wkrótce budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Dzięki umowie licencyjnej podpisanej przez firmy, Skanska posiada wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

– Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa dla branży budowlanej.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.