Warszawskie serce innowacyjności

06 grudnia 2016

Powstaje centrum, gdzie będą się spotykać najszybciej rosnące startupy, korporacje i inwestorzy finansowi. Przy czym nie chodzi wyłącznie o powierzchnię biurową, ale przede wszystkim miejsce, gdzie rozwija się biznes.

Polska gospodarka nie może się pochwalić innowacyjnością. Przeciwnie, we wszelkich międzynarodowych zestawieniach zajmuje odległe miejsca. Mówi się o tym od lat i na razie nie znaleziono skutecznego lekarstwa.

Powodów jest wiele, między innymi (a może – przede wszystkim) dominująca u nas, osłabiająca wszystkich silosowość. Zajęte swoimi sprawami instytucje nie potrafią z sobą współdziałać, brakuje też kultury współpracy i wspierania środowiska przedsiębiorców. A przecież nawet bardzo obiecujący startup nie poradzi sobie samodzielnie, zwłaszcza gdy wychodzi na nowe dla siebie rynki. Musi liczyć na pomoc otoczenia biznesu: inwestorów, mentorów i innych bardziej doświadczonych partnerów.

Do niedawna początkujące małe przedsiębiorstwo miało nawet kłopoty ze znalezieniem biura. Dopiero ostatnio nastąpiła poprawa. Zaczęły na przykład powstawać przestrzenie coworkingowe, typowe dla niewielkich firm, które wyrosły już na tyle, że ludzie nie mogą (albo nie chcą)  pracować w domach. Dzięki takim przestrzeniom i działającym tam społecznościom coraz łatwiej jest zacząć biznes.

Tworzone w stolicy centrum The Heart Warsaw idzie o krok dalej. Ma pomóc najlepszym, gotowym do międzynarodowej ekspansji wyskalować biznes, a konkretnie – pozwolić mu szybko urosnąć. Chodzi o wsparcie tych małych firm, między innymi poprzez stworzenie platformy współdziałania z korporacjami, ale także z różnego rodzaju funduszami. W ten sposób umożliwi im się na szybsze wyjście w świat. Z drugiej strony korzyści odniosą korporacje poprzez wdrażanie innowacji tworzonych przez wyselekcjonowane firmy technologiczne z całej Europy.

- Centrum będzie działać jak dwie komory serca – mówi obrazowo Tomasz Rudolf, prezes firmy D-RAFT, jednego z pomysłodawców i współzałożycieli The Heart Warsaw. – W części otwartej będą organizowane otwarte spotkania i programy tematyczne. W części zamkniętej dedykowaną przestrzeń do rozwoju biznesu znajdą członkowie Klubów Korporacji, Startupów i Inwestorów. To ma być swego rodzaju biznesowa agora.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.