Trójmiejskie magazyny na fali wznoszącej

28 lutego 2017

Rok 2016 na rynku trójmiejskim był rekordowy pod względem podaży i popytu. Nadchodzące miesiące zapowiadają się równie dobrze.

Jak wynika z szacunków agencji doradczej Colliers International w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w Trójmieście znaleźli się chętni na około 110 000 mkw. powierzchni magazynowych – to wynik najlepszy w historii tego rynku. Z drugiej strony równie aktywni co najemcy byli deweloperzy, którzy w tym czasie oddali do użytku ponad 80 000 mkw. Warto przy tym zaznaczyć, że poziom pustostanów wciąż utrzymuje się na dość niskim poziomie, wynoszącym ok. 5,8 proc., czyli mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku. Zdecydowaną większość, bo około 88 proc. transakcji zawartych w analizowanym okresie stanowiły nowe umowy.

- To dobry znak dla całego rynku. Pokazuje optymizm zarówno wśród inwestorów, jak i najemców. W pewien sposób jest to też potwierdzenie dobrej sytuacji ekonomicznej w całym kraju, nie tylko na rynku lokalnym – podkreśla Łukasz Grupa, Senior Associate, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Duży mały rynek

Mimo, że w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu, sześciu lat, kiedy na rynku trójmiejskim ciężko było znaleźć choć jeden nowoczesny obiekt magazynowy, widoczny jest znaczący przeskok, to nadal dostępnej powierzchni nie jest dużo.

- Decyzja 7R Logistic o rozpoczęciu budowy pierwszego magazynu w Gdańsku – Kowalach osiem lat temu była podyktowana brakiem odpowiedniej powierzchni magazynowej na rynku. Jako jeden z pierwszych inwestorów dostrzegliśmy potencjał tej lokalizacji. Potwierdzeniem słuszności tej decyzji jest duże zainteresowanie każdym z budowanych przez nas obiektów. Obecnie dobiega końca budowa piątego z sześciu magazynów, które powstaną na terenie Parku Logistycznego Gdańsk – Kowale, a w planach spółka ma już kolejne inwestycje w regionie – mówi Marzena Zaczkiewicz, Leasing Manager 7R Logistic.

Według wyliczeń Colliers International na całym rynku trójmiejskim podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej wynosi obecnie około 380-400 tys. mkw. Biorąc pod uwagę, że w całej Polsce jest ponad 11 mln mkw., jest to niewielki odsetek.

- Trójmiasto, a głównie Gdańsk, bo to przede wszystkim tam powstają nowe parki logistyczne, jest stosunkowo niewielkim rynkiem w skali kraju, ale jednocześnie jednym z ważniejszych regionów na magazynowej mapie Polski. Nie jest to co prawda poziom głównych ośrodków takich jak – Polska Centralna, Śląsk, Poznań, Wrocław czy Warszawa, jednak bez wątpienia Gdańsk ma większy potencjał niż inne mniejsze lokalne rynki i miasta - dodaje Łukasz Grupa.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.