Polskie Perły Architektury. MOCAK

26 października 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy MOCAK czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Museum of Contemporary Art in Kraków). Obiekt został zaprojektowany przez włoską pracownię Claudio Nardi Architects, która wkomponowała siedzibę muzeum w industrialną przestrzeń po Fabryce Schindlera.

Do głównych zadań MOCAK-u należy prezentacja dzieł współczesnych artystów w kontekście aktualnych dla społeczeństwa i jednostki problemów. Współczesna sztuka spotyka się tutaj z historią – w Fabryce Schindlera zatrudniano zagrożonych eksterminacją Żydów w trakcie II wojny światowej.

Prace związane z budową MOCAK-u rozpoczęły się w połowie 2009 roku i trwały dwa lata, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie z udziałem ówczesnego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Dwa lata przed wbiciem pierwszej łopaty rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na siedzibę muzeum – najlepszy okazał się projekt włoskiej pracowni. Jury składało się z 11 osób a jego przewodniczącym był architekt, laureat honorowej nagrody SARP Konrad Kucza-Kuczyński. Komisja wybrała pracę Claudio Nardiego i Leonarda Marii Proliego, którzy stworzyli ją wspólnie.

Projekt zakładał wybudowanie jednego nowego budynku oraz adaptację sześciu już istniejących, które były częścią Fabryki Oskara Schindlera. Zadaniem architektów było wpisanie się w urbanistyczny kontekst Zabłocia – dawnej przemysłowej dzielnicy Krakowa. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.