Nowe biurowce na rynkach regionalnych

19 października 2016

Na głównych rynkach regionalnych w kraju powstaje więcej biur niż w Warszawie. Większość z nich zajmą firmy z sektora usług dla biznesu.

Na ośmiu największych rynkach biurowych w Polsce w budowie jest łącznie ponad 900 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, szacują analitycy Walter Herz. W Warszawie powstaje ok. 700 tys. mkw. biur. 

Zapotrzebowanie na biura w miastach regionalnych utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. W głównych aglomeracjach miejskich w kraju deweloperzy wynajmują więcej powierzchni niż oddają do użytku. W pierwszym półroczu br. na największych rynkach biurowych poza Warszawą do użytku oddane zostało ogółem ponad 220 tys. mkw. biur, z tego prawie 80 proc. w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu. Zawarte w tym czasie umowy najmu w regionach opiewały łącznie na prawie 270 tys. mkw. powierzchni. Najaktywniejsi byli najemcy w Krakowie, który miał ponad 40 proc. udział w ogólnym wolumenie najmu.    

Największe zapotrzebowanie na biura na rynkach lokalnych niezmiennie zgłasza sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W Trójmieście, Wrocławiu i Katowicach firmy reprezentujące branżę zajmują przeszło połowę powierzchni w powstających obiektach biurowych. W Krakowie wynajmują 3/4 biur wchodzących na rynek.

Kraków jest zdecydowanym liderem regionalnych rynków biurowych. Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście sięga 850 tys. mkw., a w budowie jest ponad 300 tys. mkw. biur. Niemniej popyt na krakowskie biura jest tak duży, że stolica Małopolski może się pochwalić jednym z najniższych współczynników pustostanów w kraju (6 proc.). Do nowych biur wchodzą przeważnie firmy z sektora usług dla biznesu, który wybrał Kraków na swój główny ośrodek w Polsce. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podaje, że w centrach BPO, SSC, IT i R&D zlokalizowanych w obrębie aglomeracji pracuje ponad 50 tys. osób.   

Deweloperzy intensyfikują swoje działania, by zaspokoić ogromny apetyt na biura zgłaszany przez firmy z sektora usług dla biznesu. Kraków nigdy jeszcze nie mógł się poszczycić tak dużą ilością powierzchni biurowej w budowie. Jednym z największych projektów biurowych realizowanych obecnie w mieście jest Podium Park. Firma Decon Investment realizuje inwestycję przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ulicy Izydora Stella-Sawickiego. Powstaną tam trzy połączone jedenastokondygnacyjne budynki o łącznej powierzchni 65 tys. mkw.  

Rozbudowuje się także krakowska Bonarka for Business (B4B). W trakcie realizacji jest szósty budynek kompleksu, który zaoferuje 10 tys. mkw. powierzchni klasy A. Inwestor, firma TriGranit zapowiada budowę kolejnych budynków w niedalekiej przyszłości. Docelowo obiekt składać się ma z 10 budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu 95 tys. mkw.

Pod swój trzeci krakowski projekt kamień węgielny położyła też Skanska. Będzie to największy projekt biurowy firmy w miastach regionalnych. Kompleks High5ive, w którym ma znaleźć się 5 nowoczesnych budynków, zaoferuje ok. 70 tys. mkw. powierzchnia najmu. W pierwszym etapie inwestycji pomiędzy Hotelem Ibis a Galerią Krakowską powstaną dwa sześciopiętrowe budynki o łącznej powierzchni ok. 23,5 tys. mkw. GLA. Oddanie do użytku biurowców z pierwszego etapu budowy planowane jest w ostatnim kwartale 2017 roku.

W rejonie ulic Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zabłocie i Romanowicza powstaje zaś inwestycja Zabłocie Business Park. Prace przy pierwszym etapie kompleksu realizuje firma Technobud na zlecenie IMS Budownictwo. W ramach pierwszej fazy przedsięwzięcia do kwietnia 2017 roku potrwa budowa obiektu o powierzchni 11,3 tys. mkw. W kolejnym etapie powstanie biurowiec o powierzchni 14,5 tys. mkw.

Wrocław, jako trzeci po Warszawie i Krakowie ośrodek biurowy w Polsce, należy do najszybciej rosnących pod względem przyrostu podaży rynków w kraju. W tym roku, jak szacują analitycy Walter Herz, podaż powierzchni biurowej w mieście przekroczy 800 tys. mkw. W ubiegłym roku we Wrocławiu odnotowany został rekordowy popyt na powierzchnię biurową. Stolica Dolnego Śląska odpowiada za jedną piątą najmu biur na rynkach regionalnych w pierwszym półroczu tego roku. Ponad połowę wynajętej powierzchni zakontraktowały jak zwykle firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, bo Wrocław dla firm sektorowych jest także jedną z kluczowych lokalizacji w Polsce. W centrach usług znajdujących się na terenie aglomeracji zatrudnionych jest ponad 34 tys. osób.

We Wrocławiu w budowie jest ponad 200 tys. mkw. biur, prawie połowa ma być oddana jeszcze w tym roku. Swój kolejny projekt we Wrocławiu realizuje m.in. firma Skanska. Biurowiec Green2Day usytuowany jest między ogrodem botanicznym, Ostrowem Tumskim i placem Grunwaldzkim. Siedmiopiętrowy budynek dostarczy 17 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Oddanie biurowca planowane jest w ostatnim kwartale 2017 roku.  

Także LC Corp rozpoczęła we Wrocławiu budowę swojej najnowszej inwestycji biurowej. Budynek Retro Office House powstaje w centrum miasta u zbiegu ulic Piłsudskiego i Komandorskiej. W sześciopiętrowym biurowcu, zaprojektowanym przez pracownię Kuryłowicz & Associates, znajdzie się ok. 18,2 tys. mkw. powierzchni biurowej i 2,6 tys. mkw. usługowo-handlowej. Oddanie obiektu planowane jest na kwiecień 2018 roku.

Na wrocławskim rynku budowę pierwszego etapu inwestycji Business Garden Wrocław prowadzi również firma Vastint, a Echo Investment realizuje projekt Sagittarius Business House I&II i Nobilis Business House.   

Wrocławski deweloper, firma Archicom planuje z kolei zagospodarowanie terenu dawnego Browaru Piastowskiego przy ulicy Jedności Narodowej. Inwestycja ma być podzielona na kilka etapów, a jej zakończenie planowane jest w 2022 roku. W sumie w ramach inwestycji ma powstać kilkanaście budynków z funkcją biurową i handlowo-usługową. Pierwsze prace budowlane inwestor zamierza rozpocząć w przyszłym roku.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.