Jak Skanska zmieniła stolicę?

30 czerwca 2016

Od hotelu Forum, przez Złote Tarasy, po nadwiślańskie bulwary – Skanska na terenie stolicy działa już kilkadziesiąt lat budując i rewitalizując wiele kluczowych obiektów w całej Warszawie. Firma zmienia oblicze Warszawy już od lat 70-tych.

Swoje pierwsze kroki w Warszawie Skanska stawiała na początku lat 70., budując jeden z najważniejszych dla polskiego hotelarstwa obiektów - hotel Forum. Budowa ta stanowiła wówczas na polskim rynku sporą sensację.

Podziw wzbudzało szybkie tempo wznoszenia budynku, który miał aż 33 kondygnacje. Forum powstało w 20 miesięcy, a do użytku hotel został oddany na miesiąc przed planowanym zakończeniem prac. Obserwatorzy zwracali też uwagę na porządek i ład na placu budowy – mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska S.A.

Budynek zdobył wprawdzie mieszane opinie wśród lokalnej społeczności, ale ten najnowocześniejszy i najwyższy w Polsce hotel został okrzyknięty w 1974 r. przełomową inwestycją w polskim hotelarstwie. Zaledwie dwa lata później przy obecnym placu Piłsudzkiego został otwarty drugi zrealizowany przez Skanska hotel – Victoria Intercontinental. Projekt wtedy był jednym ze sztandarowych pomników „nowoczesności” w Warszawie. Wybudowany na miejscu spalonego w 1944 roku Pałacu Kronenberga został uznany za najbardziej prestiżowy w stolicy, a w jego wnętrzach rozegrało się wiele kultowych scen z takich filmów jak Miś, 07 zgłoś się, Wielka majówka czy Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz. Sama realizacja inwestycji po raz kolejny zaskoczyła mieszkańców Warszawy. Nowoczesna, monolitowa konstrukcja z betonu pozwoliła na znaczne skrócenie prac nad projektem. Ciekawostką jest fakt, że neon hotelu, który przez lata był symbolem luksusu, zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach w 2011 roku i odnaleziony został w tym roku w…Lizbonie!

Sztandarowe inwestycje

Skanska na dobre zagościła w naszym kraju w roku 2000, kiedy to firma została inwestorem w spółce Exbud, a Polska stała się rodzimym rynkiem Skanska. Wśród najważniejszych projektów, które dziś zna nie tylko każdy warszawiak, ale także mieszkańcy całej Polski jest m.in. centrum handlowo-biurowe Złote Tarasy. 100-metrowy wieżowiec i dwa 12-piętrowe budynki zaprojektowane na planie półksiężyca, o elewacjach nachylonych w kierunku ulicy Złotej, stały się obok Pałacu Kultury jednym z symboli stolicy. Wyróżnikiem inwestycji jest wielopoziomowy, tarasowy dziedziniec, przykryty pofalowanym szklanym dachem o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Centrum stanowi dziś jeden z ważniejszych punktów na mapie Warszawy i jedno z głównych miejsc spotkań mieszkańców stolicy. Przez ostatnie lata Skanska zmieniała obraz także biurowej i mieszkaniowej części Warszawy. Biurowce takie jak Atrium 1 czy niedawno oddany do użytku obiekt Atrium 2 nie tylko doskonale wpisują się w tkankę miejską, ale także stanowią przykład zielonego budownictwa w Polsce. Pierwszy z nich zyskał miano najbardziej zaawansowanego środowiskowo projektu w Europie Środkowo-Wschodniej. Aleja Jana Pawła II, przy której mieszczą się oba budynki potocznie nazywana jest „ulicą Skanska”, ponieważ to właśnie Skanska wykonała większość inwestycji tam się znajdujących, takich jak hotel Westin czy Deloitte House. W Warszawie Skanska aktywnie działa także w segmencie nieruchomości mieszkaniowych. Aktualnie firma realizuje na pograniczu Żoliborza i Bielan pierwszy w Polsce kompleks mieszkalny certyfikowany w systemie BREEAM – Osiedle Mickiewicza. Wspomniane projekty to efekt działalności spółek biurowych i mieszkaniowych Skanska, których generalnym wykonawcą była spółka Skanska S.A. Spółka niejednokrotnie realizowała także inwestycje biurowe dla inwestorów prywatnych, czego przykładem jest zrealizowany w zgodzie z polityką zielonego i zrównoważonego budownictwa kompleks biurowy Marynarska Point.

By warszawiakom jeździło się komfortowo

Skanska wykonała takie wiele remontów warszawskich ulic. Jednym z tych najbardziej istotnych był remont ulicy Marszałkowskiej. Prace w 2014 roku na odcinku o długości ponad 3 km zostały zrealizowane w ekspresowym czasie podczas jednego weekendu! Firma dokonała także rewitalizacji Estakad Bielańskich. Prace zakończyły się aż dwa miesiące przed terminem. Do kluczowych projektów infrastrukturalnych Skanska w Warszawie należy dodać także budowę trasy Mostu Północnego czy drugi odcinek ulicy Nowolazurowej, która zwiększyła komfort jazdy kierującym pojazdami. Co ciekawe, podczas realizacji tego projektu zostały wykorzystane maszyny wyposażone w system sterowania 3D. Dzięki temu projekt zrealizowany został szybciej niż zakładały terminy, a przy tym zachowując najlepszą jakość. Technologia BIM zagościła także na innej budowie spółki - DW 631 - jednej z najważniejszych dróg wylotowych z Warszawy na północ i północny wschód. Dzięki maszynom 3D odcinek od tzw. „Węzła Zielonka” do granicy miasta Warszawa Skanska zrealizowała pół roku przed planowanym terminem. Firma buduje także dla miłośników jednośladów – w tym roku rowerzyści zyskali nowy, blisko 5-kilometrowy odcinek na warszawskiej Pradze, wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych, który zapewni im wygodny dojazd do Wisły. W Warszawie w ostatnim czasie spółka oddała do użytku również 2-kilometrową ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Nowolazurowej, gdzie posadziła także 16 000 mkw. zieleni. Za sprawą Skanska nowa, 3-kilometrowa ścieżka rowerowa, powstała także wzdłuż DW nr 631 na odcinku węzeł Zielonka – Warszawa, gdzie podróż umila pobliskie sąsiedztwo obszaru Natura 2000.

Skanska zmienia także oblicze warszawskiej kolei. Dla przykładu, w 2010 roku firma wykonała modernizację stacji wraz z linią kolejową na Dworcu Gdańskim. To właśnie dzięki temu wszystkie pociągi – zarówno miejskie, jak i międzymiastowe mogą zatrzymywać się na stacji.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.