Inteligentna siedziba NASK

30 sierpnia 2016

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, to instytucja, o której działalności niewiele osób wie, a która ma niezwykle ważne zadania. Funkcjonowanie tej organizacji jest kluczowe dla polskiego internetu – jego działania i bezpieczeństwa. Dlatego jej siedziba musi spełniać najwyższe standardy – nie tylko pod względem ochrony, ale również funkcjonalności.

NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie rozwiązań zwiekszających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem ochrony internetu. W ramach instytutu – w NC CYBER - funkcjonuje także Dyżurnet.pl, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie. Siedziba organizacji znajdująca się przy ul. Kolskiej 12 w Warszawie to przykład inwestycji skrojonej do potrzeb wymagającego Klienta, świadomego tego, czego chce.

Kompleks biurowy NASK położony jest w sąsiedztwie zabytków architektury przemysłowej, m.in. Wydziału Sztuki Mediów ASP oraz historycznego cmentarza Stare Powązki, wpisując się w charakter okolicy. Docelowo będzie się składał z dwóch budynków – pierwszego (o powierzchni 4426 mkw.) ukończonego w 2015 roku i drugiego, którego realizację zlecono już w trakcie budowy poprzedniego i która trwa obecnie, o powierzchni 2011 mkw.

Ukończony budynek został oddany „pod klucz” w oparciu o wysokie standardy ekologiczne i funkcjonalne. Klimatyzacja (system Toshiba) została wykonana w systemie trójrurowym, który odpowiada zarówno za schładzanie, jak i ogrzewanie przestrzeni. Inwestycję wykończono w całości wełną mineralną, która oprócz perfekcyjnej izolacji cieplnej zapewnia również ochronę akustyczną. Zewnętrzną elewację pokryto tynkiem Ameristone T na bazie polimeru akrylu z kruszywem kwarcowym i mikką, firmy Dryvit. Stolarka okienna jest w pełni aluminiowa i – co jest rzadkie  w biurowcach – pozwala otworzyć okno. Można je zarówno uchylać, jak i w pełni otwierać. Inteligentne systemy automatycznie zawieszają działanie klimatyzacji na czas otworzenia okna i uruchamiają ją ponownie jednym przyciskiem pilota, gdy zostanie ono zamknięte. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom wykorzystanie klimatyzacji ograniczone jest do niezbędnego minimum. Budynek jest również doświetlany światłem naturalnym za pomocą świetlików dachowych. Zewnętrzne lamele sterowane pilotem pomagają w efektywniejszym korzystaniu z biur, wszystkie media można obsługiwać za pomocą jednego pulpitu. Te i wiele innych rozwiązań sprawiają, że budynek stanowi przyjazną i wygodną przestrzeń do pracy.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.